Bjj to najlepszy kurs samoobrony

Ipanema jiu jitsu

Jest wiele kursów samoobrony i sztuk walki, które wyglądają na niszczycielskie. Ich siła polega na tradycji, na doświadczeniu bojowym, wojennym, na super niszczycielskich technikach. Jednak te sztuki mają jedną wspólną słabość. Jest nią brak możliwości testowania. No bo jak testować wyrwanie tchawicy albo wsadzenie palców w oczy, czy ciosy w czułe miejsca? Jak czynić to wielokrotnie?

Zrozumienie tego problemu ułatwia nam tak zwany „paradoks Kano”. Jigoro Kano to założyciel judo. J. Kano wyodrębnił część technik z japońskiego jiu jitsu. Odrzucił techniki których nie można trenować na 100 procent gdyż mogłyby zrobić krzywdę partnerowi. Z punktu widzenia tradycyjnego jiu jitsu to był błąd, gdyż uczniowie Jigoro Kano nie trenowali niebezpiecznych dla przeciwnika technik. Jak to zwykle bywa taki innowator nie był lubiany.

W efekcie doszło do pojedynku. Na 16 walk 13 zostało wygranych przez zawodników Jigoro Kano, 2 zostały wygrane przez zawodników jiu jitsu a 1 pojedynek zakończył się remisem.

Mimo że pojedynek miał miejsce 133 lata temu, to temat jest wciąż aktualny. Paradoks Kano pokazał w jakim kierunku należy rozwijać się jeśli chcemy myśleć o realnej samoobronie. Krótko mówiąc trenować takie sztuki walki w których można rywalizować na drodze sportowej. Niestety judo jako dyscyplina olimpijska odrzuciła zasady swojego mistrza. Dziś w judo liczy się widowiskowość. Brazylijskie jiu jitsu przejęło zasady judo. Walczymy w stójce i w parterze, tak aby wygrać walkę, aby zmusić przeciwnika do poddania lub uniemożliwić mu dalszą walkę.

W naszym klubie Ipanema Piaseczno przykładamy wielką wagę do techniki, bezpieczeństwa treningów oraz do skutecznej walki. Serdecznie zapraszamy każdego kto chce się poruszać, poprawić kondycję i przy okazji uczyć się realnej samoobrony, realnej ale bezpiecznej walki. Zapewniamy zmęczenie, radość treningu i dobrą atmosferę na macie. Trening jiu jitsu to doskonały relaks umysłu. Wchodząc na matę zapominamy o troskach dnia codziennego.