Jiu jitsu od zwierząt do Homo sapiens

Jiu jitsu od zwierząd do Homo sapiens

Jiu jitsu od zwierząt do Homo sapiens

Doniesienia naukowe na temat powstawania człowieka są fascynujące. Pozwalają nam lepiej zrozumieć skąd przyszliśmy, ale i kim jesteśmy. Dzięki temu mamy szansę zrozumieć kim jesteśmy i jak powinniśmy żyć. Wiemy że ewolucja sprawiła, że nasi przodkowie stanęli na dwóch nogach. To była wielka zmiana, rewolucja, która sprawiła, że stosunkowo słabe zwierzęta, będące w środku łańcucha pokarmowego podbiły świat.

Stając na dwóch nogach nasi przodkowie musieli ponosić tego trudy – byli słabsi fizycznie od swoich kuzynów, dzieci rodziły się im niegotowe do drogi i musieli ciężko walczyć o pokarm. A dodatkowo obciążeniem był duży mózg w małej głowie, zużywający stosunkowo najwięcej energii ze wszystkich stworzeń.

Przestawienie się z chodzenia na 4 kończynach, do chodzenia na 2 to być może największa rewolucja w historii dziejów. Ucząc się balansu na dwóch nogach nasz przodek musiał przetwarzać więcej danych. Musiał obserwować otoczenie. Kiedy nasz przodek musiał zacząć zdobywać pożywienie polując okazało się, że musiał przetwarzać jeszcze więcej danych i poruszać się znacznie szybciej. Z czasem zaczął się przesuwać na szczyt łańcucha pokarmowego.

Trak więc rozwój poruszania się na dwóch nogach i rozwój mózgu to jeden, powiązany ze sobą proces. Z wielką ciekawością przeczytałem artykuł „Dlaczego Twój mózg potrzebuje ćwiczeń?” dwóch naukowców amerykańskich. Otóż dowodzą oni, na podstawie badania na myszach jak i na ludziach, że z powodu ewolucji człowiek potrzebuje ćwiczeń aby zachować sprawny mózg. Dowodzą, że dzięki ćwiczeniom fizycznym odbudowują się połączenia neuronowe i powiększa się część mózgu odpowiedzialna za zapamiętywanie.

Tak to już, jest, że w każdym z nas drzemie zwierzę. Zwierzę rozumne różni się tym od innych zwierząt, że jest rozumne. O ile pamiętamy o rozumności, to często udajemy, że nie ma w nas zwierząt.

Jaki to ma związek z jiu jitsu?

Jiu Jitsu, to najbardziej inteligentny sport, który angażuje zarówno umysł jak i ciało. Połączenie inteligencji z ruchem fizycznym, to kwintesencja bycia człowiekiem. To dlatego po treningu jiu jitsu ludzie są zrelaksowani, uśmiechnięci. Widzimy też, że ludzie, którzy całe życie spędzili na siłowni, radzą sobie słabo. Jiu jitsu sprawia, że uczymy się na nowo jedności psycho-fizycznej, gdy musimy odtwarzać i kreować kolejne sekwencje ruchów. Jiu jitsu pokazuje jak mało wiemy o swoim ciele i jak trudno jest nauczy swoje ciało właściwego ruchu.

To, że przy zabawie psychoruchowej nasz mózg działa lepiej to nie jedyny benefit trenowania jiu jitsu. Z ustaleń nauki wiemy, że w swoich genach mamy dziedziczymy też geny neoandertalczyka, który dziś już nie występuję..Otóż nasi przodkowie sprawili, że ludzkość wygląda tak a nie inaczej. Byli mniejsi i słabsi fizycznie, gorzej zaadoptowani. Pewnie czynnikiem, który sprawił, że wygrali walkę o dominację jest fakt, że byli bardziej istotami społecznymi i potrafili ze sobą rozmawiać. Mówienie o rzeczach abstrakcyjnych, wyróżnia homo sapiens od reszty zwierząt.

Jiu jitsu,to miejsce gdzie normalnie rozmawiamy, gdzie nawiązujemy relacje, gdzie mój kolega, koleżanka z maty są kimś ważnym, kimś kto pomaga rozwinąć moje człowieczeństwo. Dlatego jiu jitsu to piękny sport, który wyróżnia się na tle innych. Jiu jitsu to łagodna droga, którą taką jest gdyż nasi przodkowie przeszli długą i ciężką. Jiu jitsu to kultowowanie naszych zwierzęcych ruchów, odkrywanie naturalnych zachowań naszego ciała, a z drugiej strony nieustanne myślenie, poszukiwanie strategii i taktyk na danego przeciwnika. Jiu jitsu pokazuje że chcemy ruchowo wrócić do naszych przodków, być sprawniejszym, wykorzystywać naturalne ruchy naszych przodków, które z czasem zatracamy. Dla mnie Jiu jitsu to najpiękniejszy sport który rozwija ruchowo, intelektualnie i emocjonalnie jak żaden inny.

Dziś jesteśmy przerażeni epidemią koronowirusa. To co możemy zrobić, to nie dać zaburzyć naszego wewnętrznego spokoju. Choć my tego jeszcze nie doświadczyliśmy masowo, to w ramach historii ziemi to tylko drobnostka. Spokój da nam możliwość właściwego reagowania i czerpania radości z życia pomimo różnych przeciwności losu. To dobry czas aby przewartościować wiele rzeczy oraz spojrzeć na nasze życie w perspektywie naszego przemijania.